Szukaj

Carpooling - co to jest?

Carpooling – co to jest? 

To coraz bardziej popularna metoda kojarzenia poprzez serwisy internetowe osób podróżujących na tej samej trasie, w Polsce określana terminem „wspólne przejazdy”. Chodzi o bardziej efektywne i ekonomiczne wykorzystywanie samochodu przez więcej niż jedną osobę.

Jakie są korzyści?

Przede wszystkim dzięki faktowi podróżowania jednym samochodem przez więcej niż jedną osobę, zmniejszają się wydatki na paliwo (w przeliczeniu na jednego pasażera). Zwiększona liczba podróżujących jednym pojazdem, przekłada się ponadto na mniejsze natężenie ruchu i niższy poziom emisji, gdyż mniej samochodów porusza się po drogach. W niektórych krajach carpooling jest specjalnie promowany. W niektórych miastach, np. w Niemczech czy Francji, wydzielane są nawet specjalne pasy ruchu dla pojazdów przewożących więcej niż jedną osobę.

Jakie są niebezpieczeństwa?

Duże serwisy kojarzące podróżnych kładą nacisk na to, aby każdy użytkownik występował pod własnym nazwiskiem. Stosowany jest ponadto specjalny system ocen, który ma budować zaufanie. Ryzyko tego, że transakcja nie dojdzie do skutku może natomiast nastąpić wówczas, gdy ktoś w ostatniej chwili odwoła wyjazd. Przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do carpoolingu warto się ubezpieczyć, wykupując dodatkową polisę komunikacyjną (koszt to kilkadziesiąt złotych rocznie).

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł