Szukaj

ABC - Active Body Control - co to jest?

Aktywna kontrola zawieszenia: hydrauliczny układ amortyzacji stosowany w samochodach marki Mercedes-Benz, którego zadaniem poza tłumieniem drgań jest także kompensowaniu ruchów nadwozia względem drogi, a także jego wysokości, zależnie od obciążenia. Działa podobnie jak układ hydropneumatyczny, choć czynnikiem roboczym nie jest w nim gaz. 

Działanie systemu ABC

Active Body Control wykorzystuje układ hydrauliczny łączący olej amortyzatorów w jeden obieg oraz sterowanie przepływem oleju roboczego pomiędzy tymi elementami. Olej hydrauliczny w układzie znajduje się pod bardzo wysokim ciśnieniem, co sprawia, że potrafi w ułamku sekundy przepłynąć z jednego do drugiego obszaru zawieszenia. Służy to do ustawienia właściwego, stałego prześwitu samochodu zależnie od obciążenia dynamicznego, a także poziomowania nadwozia auta zarówno w osi poprzecznej (podczas pokonywania łuku) jak i osi wzdłużnej (podczas hamowania lub przyspieszania).

Poza w pełni automatycznym działaniem, kierowca może mieć wpływ na pracę układu ABC. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisku w kabinie, którym można zmienić prześwit pojazdu lub wybrać jedną z zadanych charakterystyk tłumienia amortyzatorów (sztywniejsza lub bardziej miękka). 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł