Szukaj

Immobiliser - co to jest?

Immobiliser – co to jest?

To system zabezpieczający samochód przed uruchomieniem w przypadku kradzieży, poprzez blokadę układu zapłonowego lub komputera sterującego jego pracą.

Jak jest zbudowany?

Immobiliser składa się z dwóch części. Pierwszą z nich stanowi transponder (nadajnik), zazwyczaj umieszczony przy kluczykach samochodowych. Może on występować w formie pilota lub jest wbudowany w obudowę kluczyka (w większości nowych pojazdów). Druga część immobilisera to centralka (odbiornik) zamontowana wewnątrz pojazdu.

Co się psuje?

Najczęściej uszkodzeniom ulegają transpondery. Naprawa polega na wykasowaniu uszkodzonego nadajnika i wgraniu nowego do pamięci procesora. Awariom ulegają też tzw. pętle indukcyjne znajdujące się przy stacyjce (odczytują sygnał z nadajnika pozwalając na uruchomienie zapłonu). Zdarza się również, iż psują się immobilisery montowane fabrycznie w sterowniku silnika. Nie tylko zabezpieczenie Kluczyki samochodowe we współczesnych pojazdach nie służą już tylko do otwierania samochodu i rozbrajania immobilisera. Są w nich zakodowane również takie dane, jak przebieg pojazdu, data pierwszej rejestracji, numer VIN, termin kolejnego przeglądu, itp.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł