Szukaj

Pałąki przeciwkapotażowe - co to jest?

Pałąki przeciwkapotażowe (lub antykapotażowe) to zabezpieczenie konstrukcyjne w samochodach ze składanym dachem. Pałąki te mają formę rurowych zagłówków i umieszczone są za fotelami osób siedzących w kabinie. Stanowią one jeden z dwóch punktów podparcia w samochodach ze złożonym dachem w wypadku dachowania. Drugim punktem jest rama przedniej szyby. Nazwa pałąków przeciwkapotażowych wzięła się od terminu "kapotaż", którym najpierw w lotnictwie, a potem w motoryzacji określano obrócenie się na dach w wyniku wypadku.

Pałąki przeciwkapotażowe - stałe lub aktywne

Historycznie, standardowym elementem wyposażenia kabrioletów przez wiele lat były stałe, solidne pałąki. Psuły one jednak linię boczną auta i burzyły styl, dla których samochody tego typu się kupuje. Dlatego też producenci wymyślili aktywne pałąki przeciwkapotażowe. W normalnych warunkach pozostają one schowane.

Jeśli jednak czujniki samochodu wychwycą zbyt duży przechył boczny samochodu lub inne nietypowe zachowanie, pałąki zostaną błyskawicznie wysunięte i ochronią osoby siedzące w kabinie. Wysunięcie najczęściej odbywa się poprzez zwolnienie sprężyny zablokowanej elektromagnesem.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł