Szukaj

Lusterko fotochromatyczne - co to jest?

Lusterko fotochromatyczne – co to jest?

To lusterko wewnętrzne, którego zadaniem jest automatyczne ściemnianie w celu zapobiegania oślepienia kierowcy przez światła pojazdów jadących z tyłu. Zaletą tego typu lusterka jest również zwiększenie widoczności kierującego pojazdem

Jak to działa – metoda chemiczna

Działanie lusterka fotochromatycznego może być realizowane w oparciu o dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest tzw. metoda chemiczna. Na warstwę szkła nakładany jest specjalny czynnik chemiczny, który pochłania nadmierną ilość światła, automatycznie zmniejszając właściwości powierzchni do odbijania promieni.

Jak to działa – czujnik elektroniczny

W przypadku tego rozwiązania czynnik chemiczny został zastąpiony czujnikiem natężenia światła. Ten ostatni dokonuje bieżących pomiarów, od momentu uruchomienia pojazdu aż do wyłączenia zapłonu. W momencie zarejestrowania dużego natężenia światła z zewnątrz pojazdu, lusterko zostaje przyciemnione (działa odwrotnie, gdy zmniejszy się natężenie światła). Większość obecnie montowanych usterek fotochromatycznych, zawiera również czujniki deszczu.

Jak montować?

W przypadku lusterka, którego funkcjonowanie jest oparte o metodę chemiczną, wystarczy jedynie zdemontować stare lusterko i założyć nowe. Z kolei decydując się na lusterko sterowane czujnikiem natężenia światła, można również zamontować je samodzielnie – najprostszym rozwiązaniem jest podłączenie go do oświetlenia wewnętrznego kabiny pojazdu.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł