Szukaj

Szpera - co to jest?

Szpera – co to jest?

To mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu wewnętrznym, charakteryzujący się specjalną budową powodującą mniejszą różnicę prędkości obrotów kół lub osi zamocowanych po obu jego stronach. Początkowo dotyczyło to wyłącznie mechanizmów wchodzących w skład dyferencjału i ograniczających wzajemny poślizg kół jednej osi lub obu osi względem siebie. Potem pojawiły się rozwiązania ze sprzęgłem wielopłytkowym i mechanizmy różnicowe Torsena. Najnowszym rodzajem szper są rozwiązania elektroniczne.

Szpery – w jakim celu są montowane?

Głównym zadaniem tych mechanizmów różnicowych jest przenoszenie momentu obrotowego na koła, przede wszystkim w pojazdach o dużej mocy (głównie tylnonapędowych). Przy klasycznym, otwartym dyferencjale, wystarczy uślizg jednego z kół, by drugie w takim samym stopniu przestawało przenosić moment na podłoże. Warto pamiętać, że stożkowy mechanizm różnicowy stosowany powszechnie w wielu samochodach, zawsze rozdziela moment obrotowy równomiernie na obie strony. Przykładowo: jeśli jedno z kół ma zdolność do przeniesienia jedynie 20 Nm momentu w wyniku niskiej przyczepności, to drugie także przenosi tylko 20 Nm momentu, nawet przy dobrej przyczepności. Zadaniem szpery jest ograniczanie takiego działania, przede wszystkim na łukach drogi. Dzięki niej pojazd lepiej przyspiesza, redukowana jest także jego podsterowność. Z drugiej strony pojazdy tylnonapędowe mają większą tendencję do nadsterowności, która jest w tym przypadku pożądana ze względu na możliwość większej kontroli nad zachowaniem samochodu.

Szpera czy blokada mechanizmu różnicowego?

W przypadku użytkowania pojazdu w jeździe terenowej i całkowitej utraty przyczepności jednego z kół, szpera nie wystarcza. Konieczna jest zatem blokada osiowego mechanizmu różnicowego, dzięki której w przypadku całkowitej utraty przyczepności przez jedno z kół, cały moment obrotowy trafia na koło z pełną przyczepnością.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 992

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł