Szukaj

Żarówka halogenowa - co to jest?

Żarówka halogenowa ma postać bańki szklanej z żarnikiem wolframowym, wypełnionej gazem szlachetnym z niewielką ilością halogenu (czyli fluorowca, np. jodu), który regeneruje żarnik, przeciwdziałając jego rozpylaniu, a tym samym ciemnieniu bańki od strony wewnętrznej. W procesie generowania światła żarówki halogenowe wykorzystują cykl halogenowy. Obecnie żarówki halogenowe są coraz rzadziej stosowane w samochodach na rzecz wydajniejszego energetycznie  i jaśniejszego oświetlenia diodowego lub ksenonowego.

Największą zaletą oświetlenia halogenowego jest bardzo duża trwałość źródła światła (żarówki) przy dobrej skuteczności (typ H4 lub H7). Ponadto żarówka halogenowa jest bardzo tania. Niestety dużą wadą tego rozwiązania jest wysoki pobór prądu, a tym samym wyższe zużycie paliwa silnika spalinowego, co zostało wykorzystane jako pretekst do wymiany w pojazdach źródeł halogenowych na droższe w eksploatacji i naprawach ksenonowe i teoretycznie niepodlegające serwisowaniu diodowe.

Typy żarówek halogenowych

Najczęściej stosowane oświetlenie halogenowe to żarówki H1, H4 i H7, rzadziej H3. Występują w reflektorach głównych lub przeciwmgielnych.

  • H1 - żarówka z jednym żarnikiem, wykorzystywana w światłach drogowych lub mijania
  • H3 – żarówka z jednym, poprzecznie zamocowanym żarnikiem, wykorzystywana w światłach przeciwmgłowych, rzadziej w drogowych.
  • H4 – żarówka z dwoma żarnikami, stosowana w światłach mijania i drogowych jako jedno źródło światła.
  • H7 – żarówka z jednym żarnikiem, stosowana w światłach mijania, czasami drogowych, często w tzw. lampach soczewkowych.

 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł