Szukaj

ATV - All Terrain Vehicle - co to jest?

Pojazd do jazdy w każdym terenie. Najczęściej skrót ATV odnosi się do quadów. ATV zgodnie z definicją jest otwartym pojazdem pozbawionym kabiny, przeznaczonym ściśle do jazdy poza drogami utwardzonymi. Zazwyczaj są to pojazdy 3-kołowe (trike), 4-kołowe (quad), ale także 6- lub 8-kołowe.

W celu ułatwienia pokonywania grząskiego terenu ogumienie stosowane w ATV powinno charakteryzować się masywną i odporną na uszkodzenia konstrukcją i dużą pojemnością, co pozwala na jazdę z obniżonym ciśnieniem, a także daje quadowi pewną wyporność w wodzie. Quady co do przeznaczenia dzieli się na sportowe - z napędem na tylną oś i wydajnym zawieszeniem, a także terenowe - z napędem 4x4, reduktorem i nierzadko wyciągarką

Jak legalnie jeździć ATV po drogach publicznych?

Do legalnej jazdy quadem po drogach publicznych niezbędne są dwie rzeczy: dostosowanie wyposażenia i przejście badania dopuszczającego pojazd do ruchu, a także odpowiednie uprawnienia kierującego. Do jazdy quadem wystarczy prawo jazdy kat. AM, pod warunkiem, że jest to czterokołowiec lekki do 350 kg i z ograniczeniem prędkości do 45 km/h. Do quadów cięższych i szybszych niezbędne jest prawo jazdy kat. B1 lub B. 

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł