Szukaj

Łańcuchy śniegowe - co to jest?

Łańcuchy śniegowe – jak prawidłowo założyć i eksploatować?

Łańcuchy śniegowe służą do bezpiecznego poruszania się na ośnieżonych nawierzchniach dróg. Należy jednak pamiętać, iż można je stosować jedynie w miejscach dozwolonych przepisami o ruchu drogowym, o czym informuje odpowiednie oznaczenie pionowe. W wielu krajach europejskich stosowanie łańcuchów śniegowych jest obowiązkowe przez cały okres zimowy.

Jakie łańcuchy?

Najlepiej wybierać droższe modele wyposażone w opcję łatwego rozpinania i samonapinacz (lub dwa samonapinacze w bogatszych wersjach). W praktyce najkorzystniejsze jest stosowanie tzw. modelu patentowego, czyli łańcucha zakładanego wyłącznie od zewnętrznej strony koła. Montaż łańcuchów na kołach najlepiej poćwiczyć „na sucho” w warunkach garażowych

Jak jeździć z łańcuchami?

Maksymalna bezpieczna prędkość jazdy z łańcuchami śniegowymi nie powinna przekraczać 50 km/h. Podczas jazdy należy liczyć się z występowaniem wibracji, które wywołują łańcuchy. Wszelkiego rodzaju drgania są tym mniejsze, im lepiej łańcuch jest dopasowany do koła i mocniej napięty. Z tego względu podczas jazdy zimowej znacznie lepiej sprawdzają się zestawy łańcuchowe wyposażone w automatyczne napinacze.

Jak przechowywać i konserwować?

Po okresie zimowym łańcuchy śniegowe należy odpowiednio przechowywać. Przed jednak ich do opakowania, należy jednak zadbać o ich dokładne umycie, wysuszenie i nasmarowanie specjalnym smarem przeznaczonym do łańcuchów zimowych.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł