Szukaj

Kąt rampowy - co to jest?

Kąt rampowy to określenie ze świata aut terenowych, ale warto je znać również na potrzeby porównań coraz popularniejszych na rynku SUV-ów. To parametr, który określa kąt zawarty pomiędzy płaszczyznami stycznymi do przedniego i tylnego koła, a najniższym punktem podwozia zlokalizowanym pomiędzy osiami pojazdu. W praktyce oznacza więc on kąt wierzchołka rampy, przez którą może przejechać auto bez dotknięcia go podwoziem.

Kąt rampowy - od czego zależy?

Kąt rampowy zależy od konstrukcji pojazdu: prześwitu pomiędzy podłogą a podłożem oraz długością rozstawu. Oznacza to, że im wyżej zawieszone jest auto i im krótsza odległość dzieli jego osie, tym lepiej poradzi sobie z poprzecznymi przeszkodami. Dobre wyniki w tym zakresie notują więc nie tylko duże wozy terenowe, jak Nissan Patrol, ale i kompaktowe terenówki pokroju Suzuki Jimny.

Warto pamiętać, że jeśli kąt rampowy jest zbyt mały względem wierzchołka przeszkody, można sobie z nią poradzić podjeżdżając do niej nie całkiem prostopadle, ale ukośnie. Wtedy liczy się kolejny ważny parametr ze świata offroadu jakim jest wykrzyżowanie osi.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł