Szukaj

Rekuperacja - co to jest?

Rekuperacja w najszerszym pojęciu to odzyskiwanie energii w celu jej dalszego wykorzystania. W motoryzacji termin ten odnosi się do odzyskiwania energii z hamowania do wytworzenia energii elektrycznej, która następnie jest gromadzona w akumulatorze.

Rekuperacja jest stosowana by zwiększyć sprawność napędu oraz wykorzystać inaczej marnowaną energię na zwiększenie zasięgu samochodu. Choć dzisiejsze systemy odzyskiwania energii są już bardzo skuteczne i wystarczą nawet do zatrzymania samochodu przy prędkościach osiąganych w miastach, nie zastępują w pełni układów hamulcowych, które nadal są obecne ze względów bezpieczeństwa.

Z hamowaniem rekuperacyjnym można spotkać się w samochodach o zelektryfikowanym napędzie (od miękkich hybryd po BEV), ponieważ potrzebna jest obecność silnika elektrycznego, który będzie działał jak prądnica. Wytworzony w ten sposób prąd może być wykorzystany na kilka sposobów:

  • chemicznie - do naładowania akumulatora (zdecydowana większość zelektryfikowanych samochodów)
  • elektrycznie - do akumulacji energii w superkondensatorze (pojedyncze modele małoseryjne)
  • mechanicznie - do akumulacji energii poprzez rozpędzenie koła zamachowego. Energia ta jest następnie wykorzystana jako napęd wspomagający (wybrane systemy KERS w motorsporcie)

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł