Szukaj

Holowanie pojazdu - co to jest?

Holowanie pojazdu – jak zrobić to prawidłowo?

Holowanie innego pojazdu nie jest specjalnie trudne, pod warunkiem jednak spełnienia kilku podstawowych warunków dotyczących bezpieczeństwa, zarówno pojazdu holującego, jak i holowanego. Najważniejszy z nich to zachowanie odpowiednich proporcji: dopuszczalne jest holowanie pojazdu, którego masa nie jest większa od masy przyczepy hamowanej. Wartość tę można odczytać z dowodu rejestracyjnego samochodu w rubryce O1.

Oznakowanie i oświetlenie

W holowanym pojeździe musi być umieszczony trójkąt ostrzegawczy (najlepiej za tylną szybą z lewej strony), ponadto przy ograniczonej widoczności należy w nim włączyć światła pozycyjne. Z kolei pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania – nawet w przypadku samochodów wyposażonych w światła do jazdy dziennej.

Zaczepy i linka holownicza

Zaczepy holownicze wkręca się w specjalnie do tego celu przeznaczone miejsce, ukryte pod zaślepką zderzaka. Zaczep powinno się wkręcać ręcznie, a następnie dokręcić do oporu, używając do tego klucza do kół. Linka holownicza powinna mieć długość od 4 do 6 m (połączenie sztywne – 3 m). Należy pamiętać, aby na środku linki umieścić czerwoną lub żółtą flagę.

Zapłon i jazda

W holowanym pojeździe klucz musi znajdować się w stacyjce w pozycji włączenia zapłonu. Zapobiegnie to blokowaniu kierownicy podczas jazdy. Z kolei w samochodach wyposażonych w tzw. system bezkluczykowy (zapłon uruchamiany przyciskiem), muszą być zapalone kontrolki na zegarach. Dopuszczalna prędkość holowania w terenie zabudowanym wynosi 30 km/h, poza terenem zabudowanym – 60 km/h. W przypadku hamowania należy przestrzegać zasady, iż hamowanie najpierw rozpoczyna pojazd holowany, następnie holujący.

Gdzie nie wolno holować?

Niedopuszczalne w myśl przepisów o ruchu drogowym jest holowanie innego pojazdu z przyczepą. Nie wolno również holować samochodu wyposażonego w skrzynię automatyczną. Zabronione jest ponadto holowanie na autostradzie – nawet do pierwszego z niej zjazdu. Wyjątkiem w tym względzie są pojazdy pomocy drogowej, które mogą holować inne auta również na autostradach.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł