Szukaj

KJS - Konkursowa Jazda Samochodem - co to jest?

KJS, czyli Konkursowa Jazda Samochodem, to pierwszy krok w karierze w sportach motorowych. KJS-y to zawody dla kierowców-amatorów, w których na Próbach Sprawnościowych rywalizuje się na czas. Próby Sprawnościowe przypominają uproszczone odcinki rajdowe. Organizowane są na zamkniętych drogach publicznych, obiektach sportowych lub placach manewrowych. Kierowcom towarzyszą piloci.

Zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Motorowego, KJS musi składać się z co najmniej sześciu prób o łącznej długości nieprzekraczającej 25 kilometrów. Pojedyncza próba nie może być dłuższa niż 2 kilometry (za wyłączeniem torów z aktualną licencją PZM - na nich próby mogą mieć do 4,2 kilometra). 

W porównaniu do pozostałych form rywalizacji organizowanych pod egidą Polskiego Związku Motorowego, KJS-y wyróżniają się znacznie większą przystępnością: niższym wpisowym (koszty uczestnictwa w niektórych zawodach rozpoczynają się już od kilkudziesięciu złotych), brakiem konieczności posiadania licencji PZM oraz specjalnego wyposażenia samochodu. 

W podstawowych KJS-ach wystarczy prawo jazdy, samochód dopuszczony do ruchu drogowego i kask. Kolejny stopień wtajemniczenia stanowią zawody Super KJS, które wyróżnia obowiązek montażu klatki bezpieczeństwa w samochodzie.

Jak wziąć udział w KJS-ie?

KJS-y organizują lokalne automobilkluby i koła motoryzacyjne. Aktualna lista znajduje się na stronie Polskiego związku motorowego. Lista wymagań co do samochodu obejmuje ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC. Zalecana jest również polisa NNW dla kierowcy i pilota. W stosunku do pozostałych sportów motorowych KJS-y uważane są niemniej za bezpieczne. Średnia prędkość na próbie już według regulaminu nie może przekraczać 45 km/h, więc rzadko dochodzi tu do poważnych wypadków.

Jaki samochód do KJS?

W KJS najczęściej rywalizuje się w klasach, do których samochody są przydzielane na podstawie pojemności skokowej ich silników. Podział klas w KJS może wyglądać następująco:

  • do 1400 cm3
  • do 1600 cm3
  • do 1800 cm3
  • do 2000 cm3
  • powyżej 2000 cm3

 

Wobec powyższego swoje szanse można zwiększyć poprzez znalezienie mocniejszej wersji silnika o danej pojemności. Niemniej aby zapewnić sobie możliwie największe szanse na długotrwały rozwój bez generowania coraz większych budżetów, najlepiej zacząć od taniego i prostego samochodu, nawet w żaden sposób nie przygotowanego do sportu. Czas na tuning i bardziej zaawansowane konstrukcje przyjdzie wraz z osiąganymi sukcesami.

Szukaj wg kategorii

Ilość haseł: 978

Szukaj alfabetycznie

Nie ma haseł rozpoczynających się na te literę.

Lista haseł